-- LINKI --

szczawnica
pieniny
szczawnica
szlachtowa
jaworkiSZLACHTOWA jest obecnie wsią należącą do gminy Szczawnica. Od 1 stycznia 2008r nie jest już osiedlem Szczawnicy, kiedy to nastąpiły zmiany administracyjne granic miasta. Do 1947 roku była centrum administracyjnym, tzw. Rusi Szlachtowskiej, którą tworzyły poza nią Jaworki, Biała Woda i Czarna Woda. W początkach XVIII w. na stokach Jarmuty prowadzono prace górnicze, po których zachowały się do dziś sztolnie. Wydobywano tu niskoprocentowe rudy srebra i ołowiu. We wsi istniała niewielka huta, która jednak szybko upadła. Szlachtowa słynęła w okolicy z wędrownych druciarzy. Ciekawym zabytkiem we wsi jest cerkiew z 1909 roku wzniesiona na planie krzyża greckiego, z dobrze zachowanym wyposażeniem - dziś kościół rzymskokatolicki. W miejscowości sporo rusińskich zagród z wpływami pobliskiej Szczawnicy.

SZCZAWNICA - Miejscowość uzdrowiskowa słynąca z mineralnych wód leczniczych. Atrakcyjne miejsce do wypoczynku ze względu na niezliczoną ilość kawiarenek, sklepów restauracji. W centrum miasteczka jest stacja początkowa kolejki linowej na Palenicę. Tutaj też zakończenie ma spływ tratwami przełomem Dunajca. Zimą Szczawnica to centrum narciarskie - działa tutaj wiele wyciągów narciarskich, których trasy są sztucznie dośnieżone, oświetlone i przygotowane ratrakami.

JAWORKI - To tutaj znajduje się wejście do wąwozu Homole jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w okolicy. W rezerwacie Biała Woda zobaczymy plenery znane wszystkim od wielu lat dzięki serialowi "Janosik" - tutaj właśnie kręcone były najważniejsze sceny filmu.

PIENIŃSKI PARK NARODOWY - PIENINY - Przez wielu zaliczany największych atrakcji Europy. Szlaki turystyczne na Sokolicę i Trzy Korony oraz spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca przyciągają rzesze turystów z całego świata.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku nasz region stwarza niebywałe możliwości. W Jaworkach znajduje się stadnina koni oraz działa Klub Snowmobilistów, Kajakarze mogą spróbować swoich sił na Dunajcu. Miłośnicy rowerów mogą odbywać wycieczki o zróżnicowanym stopniu trudności. Narciarze oprócz Szczawnicy mają do dyspozycji wyciąg w Jaworkach, oraz nowopowstałe stacje w Kluszkowcach i Niedzicy. 

 

Oferta
| Galeria | Kontakt | Dojazd | Linki
Copyright © 2010 szczawnica.net
Nie odpowiadamy za treść zamieszczonych reklam.